Zakup działki budowlanej pod budowę domu

Zakup działki budowlanej

Podjąłeś decyzję o budowie wymarzonego domu, lecz do rozpoczęcia prac nad jego realizacją potrzebujesz odpowiedniej działki? Jeśli na pytanie odpowiadasz twierdząco zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu zawierającego cenne wskazówki warte przeanalizowania przed sfinalizowaniem transakcji.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu zarówno naszej firmy, jak i naszych klientów wiemy jak wiele ukrytych zagrożeń może czekać na potencjalnego klienta zainteresowanego zakupem działki. Klientom naszej firmy polecamy skorzystanie z usług współpracującego z nami od wielu lat profesjonalisty w zakresie nieruchomości jakim jest rzeczoznawca majątkowy i pośrednik w obrocie nieruchomościami. Posiadamy również własne biuro projektowe z doświadczoną kadrą Architektów z wieloletnim doświadczeniem, którzy na codzień tworzą indywidualne projekty budynków jedno i wielorodzinnych dopasowanych zarówno do rozmiarów działki, potrzeb klientów jak i możliwości finansowych.

Poprzez dostęp do wielu informacji może pomóc w poszukiwaniach odpowiedniego terenu, ocenić stan prawny działki, uzbrojenie oraz wszelkie inne kwestie mające wpływ na późniejsze użytkowanie. Niemniej jednak warto znać kilka kwestii, na które powinno się zwrócić uwagę.

Lokalizacja

Podstawą rozpoczęcia poszukiwań działki jest określenie potrzeb, czy zależy nam na ciszy, spokoju i bliskości z naturą, czy bardziej przemawia do nas szum ulic tętniącego życiem miasta. Należy określić, czy w najbliższej okolicy powinny znajdować się takie miejsca jak np. przedszkole/szkoła, przystanek autobusowy, sklepy, przychodnia lecznicza. Bliskie sąsiedztwo takich obiektów z pewnością przyczyni się do podniesienia komfortu mieszkania i przede wszystkim znacznych oszczędności czasu.

Droga dojazdowa do działki

Każda działka przeznaczona do sprzedaży musi mieć zagwarantowany dojazd. Należy jednak wrócić uwagę, jak taka droga wygląda. Planując budowę domu w technologii keramzytowej trzeba zapewnić możliwość przejazdu ciężkiego sprzętu w postaci samochodów ciężarowych oraz dźwigu. Czasem wystarczy niewielkich zakładów utwardzenie terenu.

Wymiary i ukształtowanie terenu

Działki mogą być wydzielane w różnych kształtach. Niewątpliwie jej kształt będzie przekładał się na prace architektoniczne. Najwięcej możliwości zapewnia działka kwadratowa lub prostokątna. Zwróćmy uwagę, aby nie była ona zbyt wąska. Utrudnieniem mogą być również duże nierówności terenu, których niwelacja czasem może wiązać się z dużymi, nieoczekiwanymi wydatkami.

Położenie względem stron świata

Jeżeli cenisz dużą ilość światła słonecznego zwróć uwagę czy taras oraz okna z salonu bądź innego wybranego pomieszczenia będą prowadziły na południe. Takie rozmieszczenie znacząco podnosi komfort użytkowania, umożliwiając także efektywne wykorzystanie energii słonecznej.

Uzbrojenie działki

Kluczową kwestią, która przysparza często wielu problemów jest dostęp działki do mediów. Mamy na myśli przede wszystkim wodę, kanalizację, prąd i w zależności od preferencji klientów także gaz. Czasem zbyt atrakcyjna cena działki może być spowodowana sporymi utrudnieniami w dostępie do wskazanych mediów. Najpewniejszym rozwiązaniem jest otrzymanie pisemnych zapewnień możliwości podłączenia od lokalnych dostawców. Pozwoli to znacznie przyspieszyć i ułatwić proces gromadzenia dokumentacji niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Zwróćmy także uwagę czy podłączenie nie jest uwarunkowane koniecznością rozbudowy dużego odcinka sieci, wiążącej się często ze sporymi kosztami.

Budowa domu z keramzytu – jak wygląda budowa domu w technologii keramzytowej - zakup działki budowlanej

Objęcie działki Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego

Kupując działkę pod budowę domu wróćmy uwagę czy teren objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, jeśli tak, warto wystąpić od Urzędu Miasta/Gminy o wydanie wypisu bądź poprosić o jego przedstawienie sprzedającego działkę. Brak objęcia działki miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego powoduje konieczność wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, co znacznie przedłuża proces kompletowania dokumentacji. We wskazanych dokumentach określone jest przede wszystkim przeznaczenie działki oraz warunki jej zagospodarowania i zabudowy, mające bezpośredni wpływ na późniejsze prace architektoniczne.

Nabycie prawa własności

Jeśli udało się znaleźć działkę, która po sprawdzeniu zgodnie z powyższymi wskazówkami odpowiada wszelkim wymaganiom, pozostało jedynie sfinalizowanie zakupu. W tym celu należy udać się do kancelarii notarialnej, która wskaże, jakie dokumenty trzeba zgromadzić do sporządzenia aktu notarialnego przekazującego prawo własności gruntu.

Udostępnij:
GOTOWE PROJEKTY