Dom z keramzytu czy murowany?

Dom z keramzytu czy murowany

Domy murowane cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Nic w tym dziwnego – są przede wszystkim trwałe. Problemem w budowaniu takich konstrukcji jest jednak czas, a także pieniądze. Jest to rozwiązanie czasochłonne i kosztowne. Dlatego też część osób, które szuka oszczędności, decyduje się na domy z keramzytu. Na co więc ostatecznie się zdecydować? W dzisiejszym artykule staramy się odpowiedzieć na pytania, które często się pojawiają: dom z keramzytu czy murowany? Zapraszamy do lektury.

Po pierwsze – trwałość konstrukcji

Większość osób, które interesują się wybudowaniem domu marzeń, stawia na budownictwo murowane. Głównym czynnikiem, dla którego tak się dzieje, jest fakt, że tego typu konstrukcje charakteryzują się najwyższą trwałością, a także świetną izolacją termiczną.

Warto jednak wiedzieć, że domy prefabrykowane jak np. te z keramzytu niczym nie ustępują konstrukcjom z cegły. Co więcej, są one nie tylko trwałe, ale również odporne na działanie różnych czynników. Domy z keramzytu są m.in. niepalne, niewrażliwe na działanie wody, grzybów czy pleśni, co sprzyja zdrowiu domowników.

Po drugie – czas budowy domu

Czas budowy domu to kwestia, która najbardziej różni technologie keramzytowe i murowane.

Cechą charakterystyczną konstrukcji z cegieł jest ich długi czas stawiania. Domy murowane wymagają dużo czasu – powstają one średnio od roku do nawet trzech lat. Dlatego też decydując się na konstrukcję z cegły, warto uzbroić się w cierpliwość.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku domów z keramzytu. Budowle te wznoszone są w bardzo krótkim czasie. Ile czasu to zajmuje? Doświadczona ekipa jest w stanie postawić gotowy dom w kilka tygodni. Najczęściej jednak budowa domów z keramzytu trwa od 1 do 3 miesięcy.

Po trzecie – koszt budowy

Kolejnym istotnym czynnikiem (o ile nie najistotniejszym) jest łączny koszt budowy domu. Wybierając tradycyjne rozwiązanie, czyli konstrukcje murowane, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Należy pamiętać o tym, że na łączny koszt inwestycji wpływ ma nie tylko cena materiału, ale również jego ilość. Co więcej, do wybudowania domu murowanego najczęściej należy zlecić pracę kilku ekipom, co również mnoży koszty.

Domy z keramzytu są opcją milszą dla portfela. Głównie ze względu na zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie materiału. Dodatkowo keramzyt jest lżejszy od cegły, co pozwala zmniejszyć ilość zbrojeń w ławach fundamentowych. Wpływa to na łatwiejszą pracę ekipy, a także ogranicza koszty transportu (do wzniesienia typowego domu jednorodzinnego z keramzytu wystarczy często jeden kurs). Postawienie takiej konstrukcji można również zlecić jednej ekipie, która specjalizuje się w budowie domów tego typu, co również obniża łączny koszt przedsięwzięcia.

Keramzyt czy cegła? Podsumowanie

Tam, gdzie pojawia się kilka opcji, tam również rodzą się dylematy. To, co wybierzemy, zależy głównie od możliwości finansowych, a także personalnych wymagań co do domu. Domy murowane są dobrą opcją dla tych osób, które ufają sprawdzonym i tradycyjnym rozwiązaniom, a także mają odpowiednie środki na budowę.

Z kolei domy keramzytowe sprawdzą się u osób, którym zależy na oszczędności pieniędzy i czasu. Jest to również rozwiązanie wygodne pod każdym względem. Konstrukcje szybko się nagrzewają – zatrzymują one jednak ciepło na długo. Warto wiedzieć, że koszt utrzymania takich domów może być niższy o nawet 70% od domów murowanych.

Udostępnij:
GOTOWE PROJEKTY