Budowa domu z keramzytu – jak wygląda budowa domu w technologii keramzytowej

jak wygląda budowa domu w technologii keramzytowej

Coraz więcej osób podejmując decyzję o budowie wymarzonego domu, wybiera technologię keramzytową. O zaletach keramzytu pisaliśmy już wielokrotnie, dla przypomnienia dodamy, że domy z keramzytu są bardzo ciepłe, a sam keramzyt jest bardzo dobrym materiałem izolacyjnym, który nie wchłania wilgoci i jest odporny na działanie pleśni.

Mogłoby się wydawać, że materiał, który wykorzystywany jest w ogrodnictwie nie może być trwały i solidny – nic bardziej mylnego. Dużo większy udział środków wiążących powoduje, że nośność keramzytu jest odpowiednia, aby wykonać z niego prefabrykowane elementy ścian. Keramzyt jest równie wytrzymały co inne materiały budowlane.

Popularność keramzytu podyktowana jest również dużo krótszym czasem budowy w porównaniu do innych sposobów wznoszenia budynków oraz trwałością i bardzo dobrymi właściwościami keramzytu jako materiału budulcowego. Technologia keramzytowa nie wprowadza żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o projekt – budujemy zarówno domy jednorodzinne, wielokondygnacyjne budynki wielorodzinne, czy domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Można w niej również wykonać tak skomplikowane szablony jak na przykład okręgi, łuki czy owale. Biorąc pod uwagę, że budowa w technologii keramzytowej jest stosunkowo nowoczesną metodą, postaramy się przybliżyć proces powstawania domu z prefabrykatów.

Jak powstaje dom z keramzytu?

Na początku przystępujemy do wykonania płyty fundamentowej, stanowiącej podstawę dla montowanej następnie konstrukcji ścian. W tym czasie oczekujemy na dostarczenie gotowych ścian. Prefabrykowane elementy keramzytowe powstają w zakładach produkcyjnych. Ich wyprodukowanie następuje w oparciu o konkretny projekt architektoniczny. Inwestorzy mają dowolność w doborze projektu. Realizujemy budowy na podstawie projektów typowych, jak i indywidualnych. W przypadku, gdy Klient ma już gotowy projekt architektoniczny, jednak przewidziana została dla niego inna technologia budowy – możemy wykonać adaptację projektu, jednak nie zawsze jest to konieczne. Co istotne, nasze ściany są dużo cieńsze niż na przykład w technologii murowanej co przekłada się na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, ze względu na różnicę w grubości ścian doradzamy klientom zmniejszenie pierwotnie zakładanej powierzchni całkowitej o około 8 %. Wówczas w większości przypadków powierzchnia rozliczeniowa, a co za tym idzie – cena budowy domu zmniejsza się, a metraż pomieszczeń wewnątrz budynku nie ulega zmianie.

Naszym Klientom zapewniamy pomoc na każdym etapie związanym z budową domu. Począwszy od możliwości współpracy z jednym z naszych Architektów nad realizacją projektu architektonicznego indywidualnego, przez pośredniczenie naszej firmy w uzyskaniu wszelkich dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę (zlecamy wykonanie mapy do celów projektowych, badania geotechniczne działki, występujemy o wydanie technicznych warunków przyłączenia działki do sieci elektroenergetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej oraz gazowej, a także o wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub o Decyzję o Warunkach Zabudowy), pomagamy również naszym Klientom w uzyskaniu kredytu, a po zakończeniu budowy w uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie domu.

Domy z elementów prefabrykowanych

Wyprodukowane już elementy keramzytowe wyposażone w gotowe otwory pod stolarkę okienną i drzwiową, transportowane są na plac budowy, gdzie nasze doświadczone i wyspecjalizowane ekipy z pomocą dźwigu montują je w kompletny budynek na przygotowanej wcześniej płycie fundamentowej. Prefabrykaty z keramzytu są bardzo dużych gabarytów, dlatego ich dostarczenie musi być poprzedzone zapewnieniem odpowiedniego dojazdu do działki. Do tej pory jednak nie mieliśmy większego problemu z dojechaniem na plac budowy, a zrealizowaliśmy już naprawdę wiele inwestycji na zróżnicowanych terenach.

Budowa domu z keramzytu – jak wygląda budowa domu w technologii keramzytowej

Wyprodukowanie gotowych elementów prefabrykowanych uwzględnia rozmieszczoną przez Inwestorów na rzutach z projektu – instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną. Chodzi między innymi o puszki elektryczne i otwory pod instalację grzewczą i sanitarną. Rozmieszczenie tych elementów na tak wczesnym etapie ułatwia późniejsze rozprowadzenie instalacji przez naszych instalatorów. W wyborze tych miejsc mogą pomóc nasi Pracownicy, by korzystanie z nich na późniejszym etapie było jak najbardziej funkcjonalne. Naszym Klientom umożliwiamy bezpośredni kontakt z instalatorami, by zapewnić im jak największy komfort budowy.

Gdy ściany parteru budynku są zamontowane przystępujemy do kolejnych prac obejmujących konstrukcję stropu – w zależności od projektu jest to strop prefabrykowany lub drewniany, Po wykonaniu konstrukcji stropu montowane są ściany poddasza. Kolejno wykonywana jest więźba dachowa wraz z pokryciem dachówką ceramiczną szkliwioną. Gdy zamontowana jest przez nas stolarka okienna i drzwiowa, wewnątrz budynku mogą rozpocząć się prace instalacyjne. Analogicznie – przystępujemy do prac związanych z wykonaniem elewacji. Budynek zostaje ocieplony styropianem o grubości 20 cm i pokryty tynkiem silikonowym w wybranym przez Inwestora kolorze.

Budynki z keramzytu nie wymagają sezonowania, co umożliwia szybsze przystąpienie do prac wykończeniowych. Przy tej technologii budowy wykończenie domu jest dużo tańsze, mniej czasochłonne i łatwiejsze. Jednym z powodów jest to, że ściany z prefabrykatów keramzytowych są na tyle gładkie, że wykonanie ostatecznej warstwy gładzi i zeszlifowanie jej jest wystarczające, a ściany nadają się do malowania.

Decydując się na budowę domu z keramzytu nie tylko wybieramy ofertę korzystniejszą dla siebie ze względu na zalety metody jak np. krótki czas budowy. Przyczyniamy się tym samym do rozpowszechniania wyboru ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, tak ważnych dla naszego środowiska. W budynkach z keramzytu panuje idealny mikroklimat, ponieważ prefabrykowane ściany domu wykonywane są z ekologicznych i naturalnych materiałów. Keramzyt zapewnia bardzo dobry mikroklimat pomieszczeń, regulując przy tym właściwości fizykochemiczne, które stwarzają odpowiednie warunki dla ludzi. Szczególnie w obecnych czasach musimy dokonywać świadomych wyborów mających długotrwały wpływ na otoczenie.

Udostępnij:
GOTOWE PROJEKTY