Do zalet technologii keramzytowej należy zaliczyć to, że keramzyt jest materiałem trwałym, chemicznie obojętnym, bezwonnym, odpornym na wilgoć, działanie pleśni, grzybów, owadów i gryzoni. Keramzyt wyróżnia się również bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i termoakumulacyjnymi oraz wysoką izolacją akustyczną, co powoduje, że domy z keramzytu są ciepłe i ciche. Keramzyt coraz częściej używany jest do budowy domów energooszczędnych i pasywnych z uwagi na wysokie właściwości izolacyjne. Co więcej keramzyt odporny jest na wysoką temperaturę, co sprawia, że budynki keramzytowe odznaczają się najwyższą klasą odporności ogniowej.
Przed przystąpieniem do produkcji ścian, Inwestorzy rozmieszczają na rzutach instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną (np. puszki elektryczne czy otwory pod instalację grzewczą i sanitarną), co ułatwia fizyczne rozłożenie instalacji już na dalszym etapie.
Niewątpliwą zaletą jest to, że domy z prefabrykatów keramzytowych powstają bardzo szybko. Zarówno proces produkcji ścian jest bardzo krótki, jak i ich montaż już na placu budowy. Umożliwia to wybudowanie domu już w kilka tygodni. Ponadto, zamontowane elementy prefabrykowane nie wymagają sezonowania, co pozwala na szybkie rozpoczęcie prac wykończeniowych i zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem placu budowy. Samo wykończenie domu nie wymaga bardzo dużych nakładów finansowych, tak jak przy innych technologiach budowy. Ściany prefabrykowane produkowane są z dużą starannością i dokładnością.
Realizacja kilkudziesięciu inwestycji rocznie pozwala nam stwierdzić, że technologia keramzytowa nie ogranicza Klienta przy wyborze projektu, a daje bardzo duże możliwości. W keramzycie budowane są domy zarówno o tradycyjnych, jak i nowoczesnych i innowacyjnych bryłach.
Kolejną zaletą keramzytu są niskie koszty związane z przyszłą eksploatacją budynku, co można w szczególności zauważyć podczas sezonów grzewczych.
Istotne jest także to, że ściany prefabrykowane są dużo cieńsze niż w technologii murowanej, przedkłada się to na zwiększenie powierzchni użytkowej wewnątrz budynku.
Jedyną rzeczą, którą można zaliczyć do wad budowania domów z gotowych elementów keramzytowych jest to, że prefabrykaty są bardzo dużych gabarytów co powoduje, że ich dostarczenie na plac budowy musi być poprzedzone zapewnieniem odpowiedniego dojazdu na działkę zarówno samych elementów, jak i np. dźwigu.
W sieci można spotkać wiele błędnych informacji, że w ścianach keramzytowych nie można wiercić, wieszać szafek itp., jednak są to wiadomości nie mające odzwierciedlenia w rzeczywistości, a ściany keramzytowe nie stawiają żadnych trudności przed przyszłymi mieszkańcami, jeżeli chodzi o dokonywanie tych czynności.
Mając kontakt z wieloma osobami zainteresowanymi budową domów prefabrykowanych z keramzytu możemy spotkać się z wieloma opiniami na temat tego materiału. Najbardziej obiektywne opinie dotyczące domu z keramzytu płyną od samych klientów, którzy zdecydowali się na budowę domu z keramzytu. Najczęstszą opinią jest energooszczędność i wysoka termoizolacja, przekładająca się na niskie koszty ogrzewania budynku. W sezonie zimowym koszty ogrzewania wynoszą w okolicach 2.000 zł w skali roku! Jest to niewątpliwie jedna z ważniejszych zalet keramzytu. Budowa domu z keramzytu uzasadniona jest również innymi względami, mianowicie słyszymy wiele opinii o zaletach wygłuszających, za sprawą których hałasy za ścianą stanowiącą element keramzytowy są stłamszone i mniej uciążliwe, aniżeli w innej technologii. Pomimo stale rosnącej popularności budowy domów z pustaków keramzytowych bądź prefabrykatów keramzytowych zdarzają się opinie mówiące o wysokich kosztach budowy. Porównując dostępne na rynku technologie budowy może okazać się, że nie jest to najtańsza metoda, jednak biorąc pod uwagę późniejszą eksploatację budynku ze zmniejszonymi kosztami ogrzewania, a także i klimatyzacji w określonych porach roku, można dojść do wniosku, że warto na początku więcej zainwestować, aby w późniejszym etapie czerpać niewątpliwe korzyści zarówno finansowe, jak i zdrowotne. Dowodem tego jest zakwalifikowanie keramzytu jako materiału stosowanego w budownictwie pasywnym.
Opinie klientów o budowie domu z keramzytu często zmieniają się w trakcie dokładniejszego poznawania tej technologii. Udając się na plan budowy podczas montażu ścian i widząc, jak z dnia na dzień powstaje dom marzeń klienci nie mogą ukryć zdumienia, a bardzo często również wzruszenia. Jest to także kolejna zaleta keramzytu. Dodatkowo, co warto zauważyć, pozwala na spore oszczędności czasu i stresu związanego z budową. Wśród opinii klientów domów prefabrykowanych słyszymy, że jest materiałem, którego wykończenie jest zdecydowanie łatwiejsze – tynkowanie ścian keramzytowych ułatwia jego chropowata powierzchnia. Materiał ten jest także odpowiedni dla alergików, ponieważ ze względu na szybkie oddawanie wilgoci nie tworzą się grzyby czy pleśń. Spotkaliśmy się z opinią mieszańców porównującą keramzyt do odzieży termoaktywnej, która podczas nawet dużego wysiłku zapewnia nam suchość i ciepło. Jest to więc materiał, który dopasowuje się do otoczenia i w zależności od warunków atmosferycznych, dostarcza pożądanych korzyści. W chłodnych, deszczowych miesiącach chroni przed zimnem i wilgocią, latem chroni przed zbyt dużym ciepłem.
Na pozytywne opinie klientów dotyczące prefabrykatów keramzytowych wpływa także brak ograniczeń projektowych. W tej technologii jesteśmy w stanie wykonać właściwie każdy projekt, jaki tylko wymarzy sobie klient. W naszej firmie mamy doświadczenie w od budowy budynków parterowych, z poddaszem użytkowym, piętrowych, jednorodzinnych, w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, aż po wielokondygnacyjne budynki wielorodzinne. Do montażu elementów keramzytowych wymagana jest wyspecjalizowana ekipa budowlana, posiadająca w tym zakresie zarówno wiedzę, jak i doświadczenie. Kilkutonowe ściany nie są łatwym materiałem do budowy dla osób niezwiązanych z tą technologią. Między innymi z tego względu ważny jest wybór odpowiedniej firmy, która podejmie się budowy zapewniając precyzyjny i bezpieczny montaż, którego efekty będziemy mogli podziwiać przez wiele następnych lat.