Technologia keramzytowa

Keramzyt – co to jest?

Keramzyt jest lekkim kruszywem ceramicznym otrzymywanym w procesie wypalenia w wysokiej temperaturze (ok. 1200 st. C) mieszaniny gliny i łupków.

Dzięki porowatej strukturze (puste pory wypełnione są powietrzem) jest doskonałym izolatorem ciepła.

Keramzyt znajduje zastosowanie na wielu płaszczyznach. Warto zauważyć, że jedynie keramzyt ma tak szerokie zastosowanie – żaden inny materiał budowlany nie jest tak uniwersalny. Stosowany jest m.in. do:

  • ścian,
  • płyt dachowych,
  • elementów stropowych,
  • krycia gruntów wokół rabat kwiatowych i krzewów,
  • oczyszczalni ścieków i drenażu,
  • w geotechnice i radiestezji.

Keramzyt, czyli jak przypadek zdecydował o fenomenie

Keramzyt, choć dziś fenomen na skalę światową, powstał przez zupełny przypadek. Kiedy w 1913 r. w cegielni N.T. Hayde’a w Stanach Zjednoczonych, palacz dosypał do pieca zbyt dużo miału węglowego i zasnął, z pewnością nie myślał, że da w ten sposób początek keramzytowi – prostemu i trwałemu materiałowi.

Ale jak to faktycznie się stało? Po powyższym incydencie, gdy przestraszony palacz ocknął się z drzemki, zauważył w piecu nieforemną, brunatną masę. W panice zaczął ją rozbijać młotem. W ten sposób uzyskał twarde, a przy wym wyjątkowo lekkie kawałki. Właściciel cegielni, w której doszło do powyższej sytuacji, postanowił opatentować metodę wytwarzania spęczniałych grud gliniastych. Patent otrzymał numer 1255878, a jego nazwa, od nazwiska, brzmiała HAYDIT, czyli keramzyt.

Dlaczego keramzyt do doskonały wybór? 10 powodów, by postawić na keramzyt

Keramzyt swoją popularność zdobył nie bez powodu. Istnieje wiele powodów, wedle których budowa domu z keramzytu będzie najlepszą decyzją. Oto kilka z nich.

  1. Domy z keramzytu są ZDROWE. Prefabrykowane elementy, które trafiają na plac budowy, mają pozytywną opinię Państwowego Zakładu Higieny. Surowiec, którego używa się do ich produkcji, wykorzystywany jest również do tworzenia kubków do gorących napojów, tacek do żywności itp. Na domiar, w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wypełnia się nimi materace przeciwodleżynowe dla wcześniaków!
  2. Keramzyt dba o nasze SAMOPOCZUCIE I KOMFORT MIESZKANIA, zapewniając bardzo dobry mikroklimat wewnątrz budynku. W mieszkaniach z prefabrykatów keramzytowych LEPIEJ CZUJĄ SIĘ ASTMATYCY I ALERGICY.
  3. Prefabrykowane domy keramzytowe są PODWÓJNIE KONTROLOWANE. Najpierw w fabryce, przy procesie produkcji prefabrykatów, następnie na placu budowy.
  4. Keramzyt jest niezwykle odporny na wysoką temperaturę, dzięki czemu domy z keramzytu mają NAJWYŻSZĄ KLASĘ ODPORNOŚCI OGNIOWEJ.
  5. Domy z prefabrykatów keramzytowych to oszczędność czasu – MOŻNA JE POSTAWIĆ ZALEDWIE W 8 TYGODNI.
  6. Keramzyt jest NIEPALNY, OBOJĘTNY CHEMICZNIE, ODPORNY NA WODĘ, PLEŚŃ, GRZYBY I GRYZONIE.
  7. Domy z keramzytu są CICHE I CIEPŁE.
  8. Keramzyt pozwala na ELASTYCZNOŚĆ – z łatwością, przy jego użyciu, wybudujemy łuki, skosy, otwory etc. - granicą jest jedynie Państwa wyobraźnia.
  9. Prefabrykaty keramzytowe są IDEALNIE GŁADKIE, dzięki czemu ściany bez problemu pokryjemy je farbą czy tapetą.
  10. Każdy element domu z keramzytu jest WNIKLIWIE PRZEMYŚLANY – zawiera puszki elektryczne, otwory na instalacje grzewczą i sanitarną.

Prefabrykaty keramzytowe

Decydując się na dom z keramzytu, mogą Państwo wybrać między dwiema technologiami:

  • prefabrykowaną, gdy dom stawiamy korzystając z elementów wielkogabarytowych,
  • tradycyjną, kiedy to wznosimy dom z pustaków, tj. elementów małogabarytowych.

W stale rosnącej popularności keramzytu z pewnością swój udział miał znany wszystkim program telewizyjny, w którym ekipa remontowa w zaledwie kilka dni stawiała nowy dom. To właśnie krótki czas potrzebny do powołania „do życia” nowego, pełoprawnego budynku, przede wszystkim przyczynił się do popularności tego materiału budowlanego. W jaki sposób, możliwe jest, by cały dom postawić w kilka dni?

Decydują o tym elementy prefabrykowane. Powstałe w zakładzie przemysłowym (przy wykorzystaniu betonu, drewna i stali), łączone są w całość już na placu budowy. Co istotne, prefabrykaty keramzytowe wyposażone są we wszystkie niezbędne otwory – na drzwi, okna, rury i pozostałe instalacje. Dzięki tym ułatwieniom, szybkości montażu i najwyższej precyzji wykonania, elementy prefabrykowane nie mają sobie równych. Dodając do tego sprężenia konstrukcji stalowych, sprężania betonu czy drewna klejonego, oszczędzamy mnóstwo czasu. Domy prefabrykowane z keramzytu powstają w okresie od kilkunastu dni do trzech miesięcy. Jest to znacznie mniej, niż w przypadku stawiania domu w technologii tradycyjnej, czyli murowanej.

Jak powstają domy prefabrykowane z keramzytu?

Proces budowy domu z prefabrykatów keramzytowych składa się z kilku części. Wśród nich są:

  • zamówienie i produkcja elementów prefabrykowanych,
  • transport elementów prefabrykowanych na plac budowy,
  • montaż elementów prefabrykowanych,
  • uzbrojenie domu czyli montaż instalacji wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej w gotowych kanałach,
  • pokrycie dachu.

Decydując się na podjęcie współpracy z naszą firmą, poza powyższymi elementami, które są podstawą, mogą Państwo liczyć na dodatkowe korzyści. W naszym zakresie leżeć będzie również:

  • przygotowanie projektu domu (standardowego lub indywidualnego),
  • wykończenie zewnętrzne (ocieplenie, elewacja, montaż rynien i rur spustowych),
  • montaż stolarki zewnętrznej.

UWAGA! Oferujemy również możliwość oddania Państwu domu „pod klucz”. Jeśli zdecydują się Państwo na tę formę współpracy, wykończymy podłogi w nowym domu przy użyciu paneli, glazury, wykładziny etc., pokryjemy ściany tynkiem, pomalujemy, wytapetujemy, wyposażymy łazienkę i kuchnię. Ponadto, oferujemy również możliwość wykonania mebli na wymiar!

Dlaczego domy prefabrykowane z keramzytu to dobry wybór?

Zalet domów prefabrykowanych z keramzytu jest całe mnóstwo. Nie bez powodu cieszą się stale rosnącą popularnością.

  • Domy z prefabrykatów keramzytowych są TAŃSZE W BUDOWIE od domów wznoszonych metodami tradycyjnymi.
  • Domy prefabrykowane z keramzytu są TAŃSZE W EKSPLOATACJI od swoich tradycyjnych odpowiedników.
  • Domy wykonane z keramzytobetonu są CIEPLEJSZE I CICHSZE – keramzytobeton charakteryzuje są znakomitą izolacyjnością termiczną i akustyczną.
  • Prefabrykaty wykonane z keramzytobetonu są ODPORNE NA GNICIE I ZAGRZYBIENIE.
  • Dzięki temu, że elementy ścienne z keramzytobetonu mają niski współczynnik przewodzenia ciepła (λ wynosi od 0,1 do 0,08 W/(mK), wystarczy CIEŃSZA WARSTWA IZOLACJI TERMICZNEJ niż w przypadku ścian z ceramiki czy betonu komórkowego.
  • Ściany domów z prefabrykatów keramzytowych mają gładkie ściany, co UŁATWIA MONTAŻ WARSTWY IZOLACJI TERMICZNEJ. Ponadto, niewymagane są tynki wewnętrzne. Fabrycznie w ścianach umieszcza się rurki na instalację elektryczną i bruzdy na instalację wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną i grzewczą, co pozwala znacznie ZAOSZCZĘDZIĆ CZAS NA WYKOŃCZENIE I MINIMALIZUJE RYZYKO NIESPODZIANEK. Nic nie stoi na przeszkodzie, by domy prefabrykowane z keramzytu BUDOWAĆ ZARÓWNO LATEM, JAK I ZIMĄ.
Grzewcze płyty fundamentowe – ze Skandynawii prosto do Polski

Grzewcze płyty fundamentowe, które cieszą się ogromną popularnością w krajach Skandynawii i Japonii, gdzie królują domy energooszczędne i pasywne, coraz śmielej wykorzystywane są w naszym kraju. I słusznie – to doskonałe połączenie elementu konstrukcyjnego z podłogowym systemem grzewczym. Również i my korzystamy z tego rozwiązania. W projektowanych przez nas budynkach z powodzeniem stosujemy grzewcze płyty fundamentowe.

Dlaczego stosujemy grzewcze płyty fundamentowe?

Zalet korzystania z grzewczych płyt fundamentowych jest całe multum. Przede wszystkim, grzewcze płyty fundamentowe idealnie wpisują się w naszą filozofię budowy domów z keramzytu, które są energooszczędne i ekonomiczne, szybkie w realizacji i komfortowe w eksploatacji.

Co jeszcze wyróżnia grzewcze płyty fundamentowe?

  1. Grzewcze płyty fundamentowe wykonywane są zaledwie w 5-7 dni. To o dwa tygodnie krócej niż w przypadku tradycyjnych fundamentów.
  2. Dzięki grzewczej płycie fundamentowej, konstrukcja nośna lepiej przenosi obciążenie z budynku na grunt. Dzieje się tak w wyniku zwiększonej powierzchni. Docenią to szczególnie właściciele gruntów o małej nośności, podatnych na osiadanie.
  3. Gotowa grzewcza płyta fundamentowa jest idealnie równa, można na nią bezpośrednio położyć posadzkę. Dzięki temu idealnie nadaje się do stosowania na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych.
  4. Grzewcze płyty fundamentowe to czysta oszczędność. Nie dość, że całościowy koszt budowy domu będzie niższy, to zyskujemy efektywny akumulator ciepła. W sytuacji, gdy w domu zabraknie zasilania w energię, płyta grzewcza jeszcze przez jakiś czas oddawać będzie ciepło zapewniając komfortową temperaturę.
  5. Na grzewczej płycie położyć można nawet najbardziej wymagające posadzki takie jak parkiet czy deski z pełnego drewna. Co istotne, nie są potrzebne żadne wylewki – prosto na płycie kładziemy terakotę, panele czy wspomniany parkiet lub deski.
  6. Grzewcze płyty fundamentowe to niezbędny komponent higienicznego, zdrowego i energooszczędnego życia. Wodne ogrzewanie podłogowe zapewni doskonałe poczucie, brak przeziębień oraz brak kurzu.
  7. Dzięki grzewczym płytom fundamentowym pozbędziemy się szpecących grzejników, które przy okazji zabierają powierzchnię. Warto podkreślić, że koszt płyt grzewczych jest porównywalny z ogrzewaniem grzejnikowym, a przy tym sporo wygodniejsze.
GOTOWE PROJEKTY