Budownictwo ekologiczne

Ekologiczne technologie w budowie

Budownictwo ekologiczne to budownictwo ze zdrowych i ekologicznych materiałów oparte na energooszczędnych rozwiązaniach oraz energooszczędnych i nie niszczących otoczenia metodach i technikach realizacji mocniej zespolonych z przyrodą i znacznie mniej zanieczyszczających otoczenie naturalne niż budownictwo konwencjonalne.

Budownictwo ekologiczne zamiennie też nazywane zielonym budownictwem w Polce od lat 90 staje się coraz bardziej popularne, idąc tym tropem możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że nowe technologie w przeciągu kolejnych lat wyprą technologie związane z ciężkim budownictwem murowanym, betonowym, ogrzewanym najczęściej nisko kalorycznym, zanieczyszczonym węglem kamiennym. Budynki ekologiczne powinny posiadać pewne elementy które w połączeniu tworzą dom przyjazny środowisku. Rozwiązania proponowane przez naszą firmę D.S. Dariusz Sywak Dom z Kerazmytu, spełniają wszystkie te założenia.

Po pierwsze źródło ogrzewania, technologie tradycyjne kojarzą się z brudnymi piecami stojącymi w piwnicach, nowoczesne ogrzewanie to sterylny, można nawet powiedzieć komputer stojący w przystosowanym pomieszczeniu. Nowe budynki energooszczędne charakteryzują się małym zapotrzebowaniem na ciepło zatem taki „komputer”, który jest pompą ciepła, kotłem gazowym jednofunkcyjnym bądź dwufunkcyjnym w zupełności ogrzeje nasz dom. Pompa ciepła (woda / powietrze) która jest najczęściej wybierana przez naszych klientów to nic innego jak ciepło w czystej postaci, a co najważniejsze jest to odnawialne źródło zasilania.

Po drugie izolacja termiczna budynku ścian jak i szczelność okien. Proszę sobie wyobrazić ścianę budowaną z cegły lub pustaków, każde jej łączenie to sposobność na utratę ciepła. Ściana z prefabrykatu keramzytowego jest gładka bez łączeń na jej powierzchni. To w połączniu z ocieplonym fundamentem oraz oknami trzy szybowymi zapewnia maximum hermetyczności. Sama ta wizualizacja daje odpowiedz, który dom będzie bardziej akumulował ciepło.

Po trzecie fotowoltaika. Panele fotowoltaiczne zamieszczone najczęściej na dachu w jego najbardziej nasłonecznionym miejscu są idealnym zasilającym źródłem odnawialnej energii. Prąd wykorzystuje się zarówno do ogrzewania jak i codziennego funkcjonowania domowników.

Na koniec rekuperacja inaczej wentylacja, jednak nie grawitacyjna ale w tym przypadku mechaniczna. Rekuperator dostosowany do powierzchni domu oraz jego kształtu zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza, za czym idzie odpowiednia wymiana ciepła oraz świeżego powietrza, co najważniejsze wspomaga pracę źródła ogrzewania odzyskując ciepło. Dodatkowym atutem urządzenia jest jego wysoka wydajność pod względem filtrowania zanieczyszczeń.

Podsumowując, domy budowane w technologii prefabrykatów keramzytowych idealnie wpasowują się w wizję budynków ekologicznych, jest to przyszłość która zapewni ochronę środowiska.

Rekuperacja

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Innymi słowy rekuperacja stanowi system, który służy do wymiany zużytego, brudnego powietrza w domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperator stanowi centralę rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Zasada działania rekuperatora polega na wyciąganiu powietrza jednocześnie w dwóch kierunkach. Pierwszy strumień powietrze to zimne i czyste powietrze które jest zaciągane z zewnątrz. Drugie natomiast to strumień ciepłego powietrza (powietrze to jest brudne, zużyte i wilgotne), wyciągane jest z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty (kratki na suficie i ścianach). Oba strumienie spotykając się w rekuperatorze jednak nie mieszają się ze sobą. Zużyte powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu a brudne wyciągane na zewnątrz.

Rekuperacja nie tylko ogrzewa powietrze ale także oczyszcza je z zanieczyszczeń. Systemy filtrów dodatkowo zapewnią bezpieczeństwo domownikom sprawiając, że do domu trafi jedynie czyste powietrze.

Pompy ciepła

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie służące do oszczędnego przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Firma DS Dom z Keramzytu oferuje swoim klientom sprawdzone i nowoczesne rozwiązania ekologicznych produktów dopasowanych do potrzeb i wymagań każdej rodziny. Gwarantujemy pomoc i konsultacje w wyborze optymalnego rozwiązania które zapewni komfort, bezpieczeństwo i oszczędności związane z długoletnim użytkowaniem. Zapewniamy fachowe doradztwo oraz montaż wybranych urządzeń!

Pompy ciepła do działania wykorzystują energię cieplną z powietrza i mogą pozyskiwać z otoczenia większość energii potrzebnej do podgrzania wody. W porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi pozwala to zdecydowanie obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody. Zaletą pomp ciepła jest również stosunkowy niski koszt inwestycyjny a także niezależność od warunków pogodowych. Cicha praca, niezawodność i trwałość to dodatkowe atuty oferowanych przez firmę DS Dom z Keramzytu pomp ciepła.

Wszystkie oferowane przez nas pompy stanowią doskonałą alternatywę dla kolektorów słonecznych.

Kotły gazowe jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Firma DS Dom z Keramzytu stale współpracuje z producentem kotłów gazowych jednofukcyjnych i dwufunkcyjnych firmą Fondital, liderem systemów ogrzewania. Produkty odznaczają się najwyższym standardem wydajności, niskim zużyciem oraz doskonałymi wynikami.

Oferujemy pełną gamę kotłów, wyprodukowanych w oparciu o technologię atmosferyczną oraz o technologię kondensacji, z montażem ściennym i stojącym, o niskiej (<35kW) i o wysokiej mocy (> 35kW). Kotły są produkowane we Włoszech, przy użyciu wysokiej jakości komponentów, w trosce o środowisko naturalne. Kotły grzewcze dostępne są w wersjach do wytwarzania ciepłej wody użytkowej i/lub do ogrzewania, z zasobnikiem lub przy podłączeniu do bojlera zewnętrznego, z ciągiem naturalnym lub wymuszonym. Oferujemy dostępność o różnorodnej mocy, dopasowane do wszelkich potrzeb użytkowników ogrzewania.

Fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne stanowią pomocniczy układ zasilający nasz dom w darmową energię. Ekologiczna instalacja posiada wiele zalet m.in. oszczędzanie zasobów konwencjonalnych, niższe rachunki za energię elektryczną czy też dbanie o środowisko.

Ceny energii elektrycznej wciąż idą w górą. Oferujemy sprawdzone rozwiązania zapewniające szybki zwrot z inwestycji w kolektory słoneczne. Im więcej energii elektrycznej zużywamy w naszym gospodarstwie domowym, tym szybciej nastąpi zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne!

Uzyskana energia z paneli może być wykorzystana do zasilania urządzeń domowych np. lodówka, zmywarka, pralka. Możemy także zdecydować się na pojemnościowy podgrzewacz wody (elektryczny), który zapewni dostęp do ciepłej wody w domu oraz system grzewczy z kotłem elektrycznym.

GOTOWE PROJEKTY